Dzień 1
Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow Tours na 2 godz. przed wylotem samolotu w hali odlotów na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Wylot do Santiago de Chile przez jeden z europejskich portów lotniczych.
Dzień 2
Przylot do Santiago de Chile. Stolica Chile to miasto pełne kontrastów - drapacze chmur przeplatają się tutaj z kolonialnymi zabytkami. Santiago jest uznawane za jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych całej Ameryki Południowej. Przejazd główną arterią miasta, Alameda. Na placu Plaza de Armas zobaczymy piękną Katedrę, po czym udamy się do Muzeum Pablo Nerudy, słynnego noblisty wywodzącego się z tego regionu. Na głównym rynku Mercado Central, jednym z najstarszych i największych w Chile, będzie czas na skosztowanie miejscowych specjałów. Następnie udamy się na drugą stronę rzeki Mapocho do dzielnicy Bellavista. Zwiedzanie zakończymy na wzgórzu San Cristobal, z którego rozciąga się przepiękna panorama miasta. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 80 km)
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do drugiego co do wielkości miasta w Chile, Valparaíso (lista UNESCO). Nazwa miasta w języku polskim oznacza „rajską dolinę”, a jego położenie na kilkudziesięciu wzgórzach wyrastających niemal wprost z Oceanu Spokojnego potwierdza jego unikalny charakter. Miasto dzieli się na dwie części połączone ze sobą siecią kolejek - wind, które ułatwiają nie tylko wspinaczkę po stromych uliczkach, ale także orientację w jego topografii. Zwiedzanie rozpoczniemy od Plaza Sotomayor, by potem przejść do części portowej miasta. Przepiękną panoramę będziemy mogli podziwiać z jednego ze wzgórz, na które wjedziemy kolejką. Następnie udamy się do miasteczka Viña del Mar, znanego „miasta - ogrodu”. Czas wolny na skosztowanie wspaniałych owoców morza (dodatkowo płatne). Powrót do Santiago, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 200 km)
Dzień 4
Po wczesnym śniadaniu przelot do Calamy lub Antofagasty. Transfer do hotelu w San Pedro de Atacama, zakwaterowanie. Miasto, położone na wysokości ok. 2440m n.p.m. jest zieloną oazą na środku pustyni Atacama. Atacama jest uznawana za najbardziej suchy obszar świata, niektóre stacje meteorologiczne jeszcze nigdy nie zanotowały opadów deszczu! Surowy krajobraz pustyni jest nie lada wyzwaniem dla uczestników rajdu Dakar, który wiedzie przez Atacamę do Valparaiso. Przejazd do San Pedro de Atacama. W drodze do hotelu zwiedzanie Parku Narodowego Los Flamencos, w którym znajduje się Valle de la Muerte (Dolina Śmierci) oraz Valle de la Luna (Dolina Księżycowa). Przejedziemy przez pasmo Cordillera de la Sal, gdzie można podziwiać wspaniałe, naturalne formacje solne o niesamowitych kształtach. Zwiedzanie rozpoczniemy od przystanku w Dolinie Śmierci. Feeria barw jaką oferują najróżniejsze formacje skalne i padające na nie promienie słońca tworzą piękny obraz, który namalować może tylko Natura. Następnie przejazd do Doliny Księżycowej, która nazwę swą zawdzięcza iście kosmicznemu krajobrazowi: wysuszone jeziora i spękana od braku deszczu ziemia, przypominają Księżyc. Po chwili odpoczynku przejazd do lagun Miñiques i Miscanti. Głęboki odcień błękitu wody oraz otaczające laguny wulkany, tworzą przepiękny krajobraz. Kolejno odwiedzimy Salar de Atacama – największe wyschnięte solne jeziora w Chile, położone ok. 2400 m n.p.m. Na niemalże całej powierzchni solniska znajduje się spękana biała skorupa z wykrystalizowanych soli i tylko gdzieniegdzie widać tafle wody. Jedna z nich, to Laguna Chaxa - będąca domem dla trzech rodzajów flamingów (chilijskiego, andyjskiego oraz różowego). Surowość krajobrazu dodatkowo podkreśla pasmo potężnych wulkanów górujących nad Salarem. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg. (Trasa ok. 130 km)
Dzień 5
Po bardzo wczesnym śniadaniu (możliwy lunch box na drogę) przejazd na północ do jednej z największych atrakcji pustyni Atacama, gejzerów El Tatio. Są to jedne z najwyżej położonych gejzerów na świecie; znajdują się na wysokości ok. 4300 m n.p.m. i zdecydowanie najlepiej prezentują się o wschodzie słońca. Gejzery przypominają miniaturki wulkanów, które zamiast lawą tryskają gorącą wodą, a formy mineralne powstałe po odparowaniu wrzącej wody są niezwykle ciekawe. Powrót do hotelu, czas wolny na odpoczynek bądź samodzielne zwiedzanie San Pedro de Atacama (hotel położony zazwyczaj ok. 20 min spacerem od miasteczka). Obiadokolacja, nocleg. (Trasa ok. 200 km)
Dzień 6
Po wczesnym śniadaniu przejazd w kierunku granicy z Boliwią, na trasie zobaczymy liczne laguny, z których każda zachwyca innymi kolorami. Pigmentacja wód zależy od obecności różnych gatunków alg. Pierwszą z nich jest Laguna Colorada, jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Boliwii. To słone i płytkie jezioro swoją popularność zawdzięcza charakterystycznej, intensywnie czerwonej barwie. Dodatkowo na jego tafli możemy zaobserwować liczne, kontrastujące, białe punkty zbudowane z boraksu. Całość tego niezwykłego zjawiska wkomponowana jest w malowniczy, nieskażony, górski krajobraz, pokryty charakterystyczną roślinnością, taką jak kaktusy oraz niskie pustynne trawy. Ruta de las Lagunas słynie również z bardzo licznie występujących tu flamingów, skupiających się wokół kolorowych wód. Lagunę Coloradę zamieszkują głównie różowe flamingi krótkodziobe. Następnie zobaczymy Árbol de Piedra, niespotykaną formację skalną, wyrzeźbioną przez wiatr, wyglądem przypominającą drzewo o wysokości ok. 7 m. W trakcie dalszej podróży w kierunku Uyuni zatrzymamy się przy m.in. zielonej LagunieVerde. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 450 km)
Dzień 7
Po śniadaniu przejazd do największego solniska na świecie, Salar de Uyuni. Niespotykanie płaska (różnica wzniesień to niecałe 41 cm), ogromna pustynia solna o obszarze około 10 000 km² gwarantuje niesamowite widoki. Pod kilkunastometrową warstwą soli płyną zasolone rzeki, a miejsca w których mają swoje ujście, tworząc niewielkie zbiorniki wodne, które nazwano Oczami Salaru. Po środku pustyni znajduje się Wyspa Ryby (od kształtu przypominającego rybę), która słynie z ponad 500 letnich, wysokich na 10 m kaktusów. Druga wyspa, którą zwiedzimy to Wyspa Inkahuasi. Spacer po dolinie kaktusów, nastepnie do okrągłej jaskini, pokrytej cienką, delikatną warstwą przypominającą skorupkę jajka. Przerwa na lunch. Przejazd w kierunku Cmentarza Lokomotyw. To unikatowe miejsce, w którym rozkwit kolei przypadł na XIX – XX w. Był ściśle związany z odkrytymi w tym czasie bogatymi złożami minerałów oraz transportem ich z kopalni do portów na wybrzeżu Pacyfiku. Teraz znajduje się tu mały dworzec, terminal towarowy oraz blisko setka lokomotyw oraz wagonów porzuconych wiele lat temu. Po drodze zobaczymy hotel prawie w całości wykonany z bloków soli, głównego surowca w okolicy. (Zwiedzanie Salar de Uyuni uzależnione jest od pory deszczowej i w niektórych terminach punkt ten może zostać zmieniony na inny.) Zakwaterowanie, kolacja w hotelu w Uyuni, nocleg. (Trasa ok. 300 km)
Dzień 8
Po śniadaniu przejazd do Potosi. Potosi to jedno z najwyżej położonych miast na świecie, założone w XVI w. w okresie „gorączki złota”. Historia oraz losy Potosi są ściśle związane z bardzo bogatymi złożami kruszców, głównie srebra. To tu osiedlili się konkwistadorzy po nieudanych poszukiwaniach El Dorado. W zamian opanowali Potosi razem z Cerro Rico, bogatą górą, pełną srebra i innych metali. Dzięki obfitym zasobom kruszców miasto stało się najbogatszym i największym miastem na świecie. Liczne napady rabunkowe, zmieniająca się wartość kruszców, a ostatecznie wyczerpujące się złoża naturalne przyczyniły się do upadku ekonomicznego ówczesnego imperium. Zwiedzimy jedną z licznych kopalni, w wielu z nich nadal prowadzone są wydobycia, obecnie głównie cyny, cynku oraz ołowiu. W miarę możliwości zwiedzimy Mennicę Potosi, która obecnie pełni funkcję muzeum, uważanego za jedno z najważniejszych w całej Boliwii. Podczas spaceru po mieście będziemy mieli okazję podziwiać zabytkową zabudowę starego miasta, która została wpisana na listę UNESCO. Przejazd w kierunku Sucre. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km)
Dzień 9
Po śniadaniu zwiedzanie Sucre, konstytucyjnej stolicy Boliwii, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Sucre znajduje się Sąd Najwyższy Boliwii oraz jeden z najstarszych uniwersytetów obu Ameryk. Malownicze centrum miasta wygląda jak z bajki, pełne białych, kolonialnych kamienic. Sucre i Potosi to niejako miasta bliźniacze, rozwój tego pierwszego był możliwy dzięki bogactwu tego drugiego z powodu łagodniejszych warunków do życia (miasto położone jest o 1500 m niżej). Podczas zwiedzania zobaczymy katedrę, klasztor franciszkański oraz zabytkowe kamienice. Po południu przelot do La Paz. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Uwaga! W zależności od rozkładu lotów zwiedzanie La Paz możliwe w tym dniu). (Trasa ok. 50 km)
Dzień 10
Po śniadaniu zwiedzanie La Paz, największego miasta Boliwii i najwyżej na świecie położonej stolicy (3200 - 4050 m n.p.m.). Zobaczymy m.in.: Kościół Św. Franciszka, Katedrę, Gmach Rządu i Kongresu oraz słynną kolonialną ulicę Calle Jaen wraz z muzeami. O dreszcz emocji przyprawi nas wizyta na targu czarownic, gdzie można nabyć przeróżne talizmany i amulety. Następnie zobaczymy dzielnice reprezentacyjne La Paz: Obrajes, Colacoto i La Florida. Następnie przelot z La Paz do Cusco w Peru. Po chwili odpoczynku zwiedzanie miasta, starożytnej stolicy imperium Inków: Plaza de Armas, katedra ze słynnym, srebrnym ołtarzem oraz świątynia słońca - kompleks Coricancha. Transfer do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 50 km)
Dzień 11
Po śniadaniu przejazd na stację kolejową, skąd rozpoczniemy całodzienną wycieczkę do Machu Picchu, jednego z SIEDEMIU CUDÓW ŚWIATA (od 2007 r. wpisane na listę UNESCO). Odkryte w 1911 r., zagubione miasto Inków to niesamowite, skalne budowle, leżące na setce tarasów. Wielkość i piękno tego miejsca dają wyobrażenie o niezwykle bogatej kulturze inkaskiej. Zobaczymy skalną Świątynię Trzech Okien i Słoneczne Obserwatorium. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 380 km)
Dzień 12
Po śniadaniu udamy się na całodniową wycieczkę do Świętej Doliny Inków. Przejazd niezwykle malowniczą trasą w górach, wzdłuż rzeki Urubamby, po drodze będziemy podziwiać tarasy inkaskie. Wizyta w mieście Pisac, gdzie zobaczymy rynek inkaski, następnie dotrzemy do twierdzy Ollantaytambo. Po drodze zatrzymamy się w wiosce zbudowanej w stylu kolonialnym – Chincheros. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 150 km)
Dzień 13
Po śniadaniu transfer na lotnisku, przelot do Limy. Po chwili odpoczynku zwiedzimy kolonialną dzielnicę Plaza Mayor z okazałym pałacem, w którym mieści się siedziba rządu, katedrę (mauzoleum hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizzaro), klasztor św. Franciszka i katakumby. Postój przy zabytkowej stacji kolejowej Desamparados, z której rozpoczyna się trasa zaprojektowana w XIX w przez inżyniera Ernesta Malinowskiego. Następnie zwiedzanie muzeum Larco Herrera, mieszczące się w zabytkowym budynku, przedstawiające dokładny przegląd peruwiańskiej historii prekolumbijskiej, niesamowite zbiory wyrobów ze złota, ceramiki i tekstyliów. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 150 km)
Dzień 14
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Czas wolny, wczesnym popołudniem transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski przez jeden z europejskich portów lotniczych (dokładne godziny zbiórki poda na miejscu pilot Rainbow Tours).
Dzień 15
Przylot do Warszawy na lotnisko im. F. Chopina.
Uwagi!
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. Prosimy o zabranie wygodnego obuwia, odpowiedniego do pieszych wędrówek, jak również cieplej odzieży, gdyż poranki i wieczory na Atacamie i w Uyuni są chłodne (temperatura spada do -10 °C). W trakcie przelotów międzynarodowych oraz wewnętrznych obowiązuje całkowity zakaz przewożenia produktów pochodzenia organicznego (żywności), również tych otrzymanych na pokładzie samolotu. Osoby z chorobami serca lub wysokim nadciśnieniem powinny skonsultować swój wyjazd z lekarzem.
Zakwaterowanie na objeździe
Hotele *** (12 rozpoczętych dób hotelowych)
Pokoje: 2 - osobowe z łazienkami, z możliwością 1 dostawki.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Santiago de Chile oraz z Limy do Warszawy (przez jeden z europejskich portów lotniczych), przeloty wewnętrzne wg programu, opłaty lotniskowe, transfery: lotnisko - hotel - lotnisko, program jw., zakwaterowanie w hotelach jw., wyżywienie według programu (śniadania i obiadokolacje albo lunch/lunch box), opiekę pilota, pakiet ubezpieczeniowy TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).
Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz innych wydatków osobistych. Koszt udziału w programie (obligatoryjna opłata, w tym bilety wstępu) to 260 USD + ok. 60 USD na napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych.